OXFORD ÜNİVERSİTESİ’NDE YAPILAN BİLİMSEL BİR ARAŞTIRMA: BAL ANTİBİYOTİKTEN DAHA YARARLI

Oxford Üniversitesi’nde Yapılan Bilimsel bir Araştırma: Bal Antibiyotikten Daha Yararlı

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı veya öksürük oluştuğunda bal insanın hemen ulaştığı besinlerden bir tanesidir. Rahatsızlıkları rahatlatıcı olduğunun yanısıra bal ısıtıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir.

Ancak bal, doktorların ve eczanelerin sürekli tüketin dedikleri ‘üstün’ ilaçlarla karşılaştırıldığında her zaman zayıf olanı olmuştur.

ARTIK DEĞİL!! Oxford Üniversitesi’ndeki değerli bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, balın soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde resmen antibiyotikten daha faydalı olduğunu belirten bir araştırma yayınlandı.

1761 katılımcıyı içeren 14 kinik çalışmanın analizine göre; Üst solununum yolu enfeksiyonlarını iyileştirmek için normal tedaviden daha etkili olduğu saptanmıştır.

Oxford Üniversitesi bilim adamları ve yeni araştırmanın yazarları şunları söyledi:

“Üst solunum yolu enfeksiyonları antibiyotik reçetesinin en sık nedenidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu viral olduğundan, antibiyotik reçetesi hem etkisiz hem de uygunsuzdur. “

“Klinisyenler Üst solunum yolu enfeksiyonu için reçete yazmak istediklerinde, antibiyotiklere alternatif olarak balı tavsiye etmelidirler.”

“Bal, normal tedavi alternatiflerinden daha etkili ve antimikrobiyal yolla oluşan rahatsızlıkları önler.” 

Doğasından gelen şifasıyla Köyceğiz balı size bir tık mesafede.

 

Kaynak: https://ebm.bmj.com/content/early/2020/07/28/bmjebm-2020-111336 daha fazla bilgi için tıklayınız.

Shopping Cart